محاسبه تانجانت زاویه b

محاسبه تانجانت زاویه b
در ابتدا کوتانجانت را نظر به رابطه [math]\cot x = \frac{1}{{tgx}}[/math] به تانجانت تبدیل کرده و مخرج مشترک می گیریم. تا حد امکان رابطه را ساده می سازیم. قیمت [math]tga = \frac{1}{2}[/math] داده شده است و آنرا وضع میکنیم تا قیمت [math]tgb[/math] دریافت شود.
[math]\begin{array}{l} \frac{{\cot a - \cot b}}{{\cot a \cdot \cot b}} = 1 \to \frac{{\frac{1}{{tga}} - \frac{1}{{tgb}}}}{{\frac{1}{{tga}} \cdot \frac{1}{{tgb}}}} = 1\\ \\ \to \frac{{\frac{{tgb - tga}}{{tga \cdot tgb}}}}{{\frac{1}{{tga \cdot tgb}}}} = 1 \to tgb - tga = 1\\ \\ \to tgb - \frac{1}{2} = 1 \to tgb = 1 + \frac{1}{2}\\ \\ \to tgb = \frac{3}{2} \end{array}[/math]

این نوشته 3 دیدگاه دارد

  1. ستاسو دخدمت ګولو څخه يوه نړي مننه الله دي درته اجر عظيم درکری اسلام علیکم ورحمةالله وبرکاة
  2. سلام استاد گرامی ! در نخست باید گفت که میتود که شما در پیش گرفتین با یک روش خاص با یک ابتکار بی سابقه با تمام وسایل مجهز در خدمت تمام آموزگاران قرار گرفتین ....... ما از شما ها خیلی خیلی ممنونیم که در چنین شرایط ناگوار باز هم برای کسب دانش و آموزش پا گذاشتین،.... و برای ما راه آبادی و برای خود کسب ثواب نمودید ... از دل و جان از شما ممنونیم !!!
    1. موفق باشید!

پاسخ دهید

داکتر محمد شریف پاینده

داکتر محمد شریف پاینده موسس مرکز آموزش علوم ساینسی انیس است. داکتر پاینده فعلاً مصروف تدریس در مرکز آموزش علوم ساینسی انیس میباشد و همزمان مسوولیت این سایت را نیز بر عهده دارد.